بلاگ عروجیان

برگزیده مقالات و آموزش های وبسایت عروجیان

۰ نظر 11 ماه پیش

سنگ قبر خوانندگان مشهور ایرانی که در ایران به خاک سپرده شده اند

در این پست به معرفی و نمایش سنگ مزار چند خواننده مطرح و مشهور ایرانی که در این دفن شده اند می پردازیم

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

6 روش موثر برای تمیز کردن و براق کردن سنگ قبر

در بیشتر جوامع با مذاهب مختلف استفاده از سنگ قبر برای عزیزان از دست رفته یک امر طبیعی و به شکلی مرسوم تبدیل شده است که علاوه بر احترام به شخص متوفی و زنده ماندن یاد و خاطر ایشان می تواند هویت شخص دفن شده را برای سالیان دراز نیز حفظ نماید. 

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

نوشته های روی سنگ قبر را چگونه انتخاب کنیم؟

هنگامی یکی از عزیزان یا نزدیکانمان را از دست می دهیم یکی از دغدغه های مهم اطرافیان علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری خوب و شایسته،انتخاب نوشته ای مناسب و توام با احترام و درخور شان شخص متوفی برای سنگ قبر او است.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

گل ها در مراسم خاکسپاری و ختم

گل ها به عنوان نمادی از طبیعت و زیبایی و برای بیان احساسات از زمان های گذشته تا به امروز برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار گرفته اند: از ابراز ادب و احترام شخصی ما در روابطمان تا مناسبت های مختلف مثل مراسم شادی و عزاداری.استفاده از گل ها به صورت سبد گل و تاج گل در مراسم عزاداری نشان دهنده ی ابراز همدردی و ادای احترام ما به شخص متوفی و همچنین باعث آرامش و تسلی بخشیدن به بازماندگان او خواهد شد.در مراسم ختم و خاکسپاری معمولا از گل های خاصی استفاده می شود که هر کدام علاوه بر زیبایی نماد احساسات خاصی هستند.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

از فلسفه ی آداب خاکسپاری میت چه می دانید؟

در مقالات قبلی بسیاری از آداب مربوط به خاکسپاری و برگزاری مجالس ترحیم را بررسی کردیم.در این مقاله قصد داریم دلیل بسیاری از آداب خاکسپاری اسلامی را که برای متوفی انجام داده می شوند،بررسی کنیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

تقسیم ارثیه چگونه انجام می شود؟

هنگامی که شخصی فوت می کند،آنچه از اموال و دارایی ها به جا می گذارد(در اصطلاح ماترک گفته می شود.) بر طبق قوانین فقهی بین افرادی که با او نسبت نسبی یا سببی دارند تقسیم می شود.بعد از پرداخت هزینه ی کفن و دفن و مراسم متوفی و بدهی ها و دیونش،آن چه از دارایی او باقی مانده در بین وارثانش در فرآیندی به نام انحصار وراثت تقسیم می شود.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

تجربه ی نزدیک به مرگ” چگونه است؟

مرگ یکی از موضوعاتی است که همواره ذهن بشر را به خود مشغول داشته و سوالات زیادی را پیش روی او قرار داده است.افرادی که مرگ را تجربه می کنند هیچ گاه نمی توانند به عقب برگردند و ما را از آن چه برایشان اتفاق افتاده آگاه کنند.به همین دلیل بیشتر آن چه ما در این باره می دانیم بر اساس باورهای دینی ما شکل گرفته است.یکی از اصلی ترین غرایز بشری میل به جاودانگی است و به همین خاطر مرگ و پایان زندگی برای بسیاری تجربه ای تلخ و ترسناک به نظر می رسد.قسمتی دیگر از آن چه راجع به مرگ و چگونگی آن می دانیم مربوط به تجربه ی افرادی است که به خاطر قرار گرفتن در شرایط خاص پزشکی یا حوادث دیگر "تجربه ی نزدیک به مرگ" داشته اند.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

نکاتی درباره ی حلوا و پخت و تزئین آن برای مراسم ختم

حلوا یکی از شیرینی های روزانه و آیینی در شرق و خاورمیانه است. بسیاری از مورخین هندوستان را زادگاه آن می دانند، درحالی که بسیاری دیگر معتقد هستند حلوا ریشه ی عربی دارد و از واژه ی عربی "حلوی" به معنای شیرین گرفته شده ست.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

در شب های قدر چه اعمالی باید انجام بگیرد و چه فضایلی دارد؟

بنا بر اعتقادات مسلمانان شب های قدر شب هایی هستند که نخستین آیات قرآن بر پیامبر اسلام نازل شده است. مراسم شب قدر در شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان برگزار می شود و با توجه به روزه دار بودن مردم در ماه رمضان و شهادت امام اول شیعیان حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه رمضان این شب ها و به اعتقاد برخی تولد حضرت فاطمه(ع) دختر پیامبر در این شب ها،در زمره ی مناسبت های مهم برای مسلمانان قرار دارد و افراد بسیاری این شب ها را تا صبح بیدار مانده و به دعا و راز و نیاز می پردازند.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

دفن بیماران کرونایی به چه صورت انجام می گیرد؟

این روزها علاوه برکادر پزشکی و درمانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند و با بیماران در تماس مستقیم هستند، افرادی که در آرامستان ها هم مشغول خدمت رسانی هستند، از رانندگان آمبولانس گرفته تا افراد که کارهای شست و شو و تدفین را انجام می دهند هم باید مورد تقدیر و تشکر قرار بگیرند و زحماتشان نادیده گرفته نشود.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

چرا مراسم ختم در روزهای مشخصی برگزار می شود؟

برگزاری مراسم عزاداری برای رفتگان در تمامی کشورهای جهان مرسوم است،اما آداب و رسوم آن ریشه در فرهنگ و سنت های هر قوم و ملتی دارد.آداب و رسوم برگزاری مراسم در کشور ما آمیخته ای از زندگی اقوام باستانی ما (زرتشتی ها و سکاها) و فرهنگ و اعتقادات اسلامی است.در ادامه به بررسی ریشه و برخی آداب و رسوم مراسم ختم می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

دعا و اعمال شب اول قبر و تازه درگذشتگان

زمانی که شخصی فوت می کند، اطرافیان و آشنایان او دغدغه دارند تا علاوه بر برگزاری مراسم مناسب برای متوفی کاری انجام دهند. یکی از بهترین این کارها خواندن دعا و تلاوت قرآن و خواندن نماز برای فرد متوفی است. در این مقاله به بررسی ادعیه و اعمالی که سبب آرامش و آمرزش رفتگان می شود می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

احکام و آداب غسل و کفن و نماز و دفن میت

دین اسلام دینی کامل و همه جانبه است و احکام و دستورالعمل های آن تمامی مسائل و جوانب یک زندگی سالم را پوشش می دهد. در مقالات قبلی موضوعات مختلفی در مورد نماز میت و زیارت اهل قبور را  بر طبق احکام و روایات اسلامی مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله به بررسی آداب و احکام درباره ی غسل و دفن افراد متوفی می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

چگونه مفهوم مرگ را برای یک کودک سه ساله توضیح بدهیم؟

بسیاری از ما تمایل نداریم از مسائل ناراحت کننده صحبت کنیم و صحبت از بسیاری از مسائل ناراحت کننده در فرهنگ ما تابو محسوب می شود و مرگ هم یکی از آنهاست. خصوصا وقتی بخواهیم با کودکان در این باره صحبت کنیم. اما در هر صورت مرگ واقعیت انکارناپذیر زندگی است و بعید نیست کودکان امروزی با کنجکاوی های منحصر بفردشان درباره ی آن از ما سوال هایی بپرسند.  

ادامه مطلب
۰ نظر 1 سال پیش

چگونه خبر مرگ را به کودک بدهیم؟

مقوله ی مرگ و صحبت راجع به آن برای بیشتر ما سخت و پیچیده است خصوصا زمانی که بخواهیم به کودکان مرگ یکی از نزدیکان یا عزیزان را توضیح بدهیم. چرا که براساس قانون طبیعت، بزرگسالان باید کودکان را از مسائل سخت در زندگی دور نگه دارند. این موضوع پیچیده تر می شود چون خود ما هم درگیر غم و اندوه از دست دادن فرد متوفی هستیم.

ادامه مطلب